Kemični piling kože
Kakovost kože se s staranjem neustavljivo spreminja. Koža postaja ohlapna, suha, neelastična, razbrazdana, razširijo se kožne pore ... S kemičnim pilingom obnovimo in zgladimo povrhnje plasti kože, v globljem delu kože pa povzročimo nastajanje novega kolagena in dosežemo izboljšan tonus. Faza luščenja stare kože je zoprna, vendar vas bo nova, gladka koža navdušila.
Prijavi se na posvetpo 2 tednih
20 minut
od 0 do 4 dni, odvisno od jakosti pilinga
potrebno ponavljati v določenih časovnih razmikih, vzdrževanje
O posegu
- Kemični piling kože je nekirurški poseg, primeren tako za ženske kot tudi moške, saj nas posledice staranja prizadenejo v podobnem obsegu.
- Blagi pilingi s sadnimi in mlečnimi kislinami poživijo prekrvitev kože in jo naredijo sijajnejšo, medtem ko imajo globlji pilingi (TCA) poleg intenzivnejšega učinka izboljšanja videza in kakovosti kože še učinek zatezanja in nastajanja novega kolagena.
- Pred posegom se bomo pogovorili o možnostih in vaših pričakovanjih.
- Postopek traja 10 minut in ga je treba za najboljši učinek ponoviti 3- do 4-krat. Med vsakim posegom mine vsaj 14 dni. Obnovitveni piling priporočamo enkrat letno.
- Po posegu je koža obraza pordela, po nekaj dneh se prične luščiti, spodaj pa že nastaja nova, gladka in nežna koža. Postopek kemičnega pilinga izvajamo ob četrtkih popoldne, da si koža preko vikenda opomore.
- Po pilingu priporočamo uporabo negovalne kreme in kreme z UV-zaščitnim faktorjem.
Poleg staranja globokih tkiv obraza se s staranjem spreminja tudi koža – postaja ohlapna, suha, neelastična in razbrazdana. Vendar s povrnitvijo volumna in z napetostjo kože ne moremo vplivati na kakovost kože. S kemičnim pilingom zgladimo in obnovimo vrhnje plasti kože, z globokim pilingom pa sprožimo tudi zatezanje, obnovo in rast kolagena ter boljšo strukturo globljih plasti kože.
Uporabljamo več vrst pilingov, odvisno od tipa kože in učinka, ki ga želimo doseči. S pilingom na nadzorovan način odstranimo povrhnjico in zgornje odmrle sloje kože. Koža se tako enakomerno obnovi in postane gladka. S pilingi s sadnimi ali mlečnimi kislinami lahko odstranimo drobne linije, zožamo pore in odstranimo manjše nepravilnosti kože, z mlečnokislinskimi pilingi pa lahko pusto kožo poživimo, ji povrnemo tonus in izboljšamo njeno teksturo.
Strankam priporočamo 4 postopke kemičnega pilinga v razmiku 14 dni. Po pilingu je koža rdeča in sijoča. Rdečica se umiri že do naslednjega dne, zato je piling s sadnimi ali mlečnimi kislinami primeren tudi za bolj zaposlene stranke, ki si ne morejo privoščiti daljšega časa okrevanja.
Srednje globoki pilingi so namenjeni intenzivnejšemu pomlajevanju. S to vrsto pilinga odpravimo globlje gubice, motnje v pigmentaciji ter celovito obnovimo kožo. Srednje globoke pilinge izvajamo s preparati, ki vsebujejo TCA (triklorocetno kislino različnih koncentracij, in sicer 15-, 18-, 20- ali 30-odstotno). Glede na to, kaj želimo s pilingom doseči, izvajamo različne protokole. Light protokol s 15-odstotno TCA uporabljamo na 2–3 tedne, medium protokol s 15-odstotno TCA ter točkovno z 18-odstotno TCA enkrat mesečno, napredni protokol z 18- ali 20-odstotno TCA pa na dva meseca.
Poleg sadnih in mlečnih kislin ter TCA uporabljamo tudi fenolne pilinge, ki delujejo najgloblje in imajo največji učinek, vendar daljši čas okrevanja, zato jih uporabimo samo v primerih, ko je koža resnično slabe kakovosti in starostno spremenjena, stranka pa ima dovolj časa za okrevanje.
Učinek pilingov na aknasto kožo
Na voljo so tudi pilingi, namenjeni specifičnim težavam. Akne so nadležna težava, ki ne pesti samo mladostnikov, ampak opažamo hormonsko spremenjeno kožo tudi pri ženskah in moških, ki niso več v adolescenci. Za aknasto kožo uporabimo pilinge s kombinacijami kislin, npr. 30 odstotki glikolne kisline ter 2 odstotkoma salicilne kisline, ki v takšnih koncentracijah delujeta antiseptično, kar je izredno pomembno pri vnetih aknah.
Tovrsten piling je izjemno učinkovit pri vnetih aknah ali pa zgolj pri nečisti, mešani, mastni koži ali razširjenih porah s povečanim izločanjem loja. Tudi pri aknasti koži priporočamo štiri postopke kemičnega pilinga (lahko tudi več, odvisno od stanja kože). Postopek izvajamo na 14 dni, lahko tudi vse leto, če stranka uporablja zaščitni faktor SPF 50 in se izogiba soncu, kar je še posebej pomembno pri vnetih aknah.
Učinek pilingov na pigmentne madeže
S pilingi lahko omilimo ali pa v celoti odstranimo različne pigmentne madeže, melasme, sončne pigmentacije ter vzdržujemo enakomeren ten kože. Učinek je pogosto viden že po enem tretmaju, postopek pa najpogosteje izvedemo dvakrat v razmiku enega meseca. Tovrstni pilingi so mešanica retinola, arbutina, azelainske, salicilne, fitinske, ferulične in kojične kisline. Omenjene sestavine zavirajo nastanek melanina, zavirajo pojav starostnih pigmentacij ter imajo vlažilen in belilni učinek.
Po pilingu je koža pordela, rdečica izgine drugi oziroma tretji dan, ko se pojavi luščenje, ki je intenzivnejše ob uporabi močnejših pilingov z višjimi koncentracijami kislin. Stranski učinki so izjemno redki in predvsem prehodne narave. Možna je dalj časa trajajoča rdečica, prehodne pigmentacije ali mozoljčki.
Pogosta vprašanja in odgovori
- Katere so prednosti pomlajevanja kože s kemičnimi pilingi?
- Kateri so glavni zapleti pri uporabi kemičnega pilinga?
- Kdaj je najprimernejši čas za kemični piling? Ali pri uporabi kemičnega pilinga velja starostna omejitev (navzdol ali navzgor)?